
Talán könnyebb búcsút venni a nyártól a – még szeptemberbe is átkúszó – kimerítő kánikula miatt. Most, hogy valóban megérkezett az ősz, amihez sokunknak az iskolaszezon indulása is társul, egy új kezdetnek érezhetjük a szeptembert. Bár a tavaszi dekorációs vagy a januári rendszerezős posztban is hivatkoztam már a kezdetek adta lendületre, mivel kedvelem a változatosságot, időnként ráfér egy kis frissítés a környezetemre. Ezenkívül úgy érzem, egy városi lakásban nem éljük meg olyan közvetlenül az évszakok változását, mint vidéken, egy kertes házban, ezért ezt az élményt szeretem a belső térben kiegészítők, dekorációk segítségével pótolni.
Változatosság ide vagy oda, a dekorációk esetében nálam a mértékletesség a kulcsszó. Inkább kevesebb, de minőségi, esztétikus, esetleg többfunkciós tárgyakat választok, melyeket a következő években is felhasználhatok. A szezonális növények pedig felteszik az i-re a pontot. A recept egyszerű: néhány apró változtatással becsempészni az aktuális szezon hangulatát a szobába, melyet a meglévő berendezéshez, a helyiség színvilágához igazítok.






Mivel minden évszaknak megvan a maga színpalettája – az ősznek egyértelműen a barnás, sárgás, rozsdavörös, mélyzöld vagy burgundi árnyalatok – ha ezekből viszontlátok néhányat a szobában, már tudom, az évnek melyik részénél tartunk. A színek mellett, ahogyan a ruhatárunkban is előkerülnek a vastagabb, meleget adó anyagok, ez az otthonunknak sem árthat. A bársony például egyértelműen az őszi-téli szezon anyaga, ezért a párnákon vagy függönyként ugyanazt a kellemes, meleg érzetet nyújtja majd, mint egy zakó vagy ruha formájában. Aki szeret időnként lepihenni délután a kanapén, tudja, milyen jó szolgálatot tesz egy puha pléd vagy takaró a közelben. Ebből is választhatunk a szezonra jellemző anyagút vagy színűt, amivel bekuckózhatunk egy esti filmezéshez.
Az egyik fájó dolog számomra a közelgő időszakkal kapcsolatban a rövidülő nappalok és a fény hiánya. Bár egész évben tartok otthon gyertyákat, szeptembertől márciusig használom őket leggyakrabban. A gyertyafény azonnal hívogatóbbá, otthonosabbá tesz egy szobát, ezért ősztől az étkezőasztalon, a komódon vagy az ablakban is megtalálható nálunk néhány. A hagyományos gyertyákon kívül biztonságosabb, led-es változatokat is láttam már a neten, én viszont inkább az előbbire szavazok, amiket természetesen sosem hagyok égő lánggal, őrizetlenül a szobában.






A képekkel kapcsolatban már írtam korábban, hogy szoktam szezonálisan cserélgetni egy-kettőt. A keret marad, a belső tartalom viszont néha változik. Így került most a komódra ez a hamisítatlanul őszi, tölgyfaleveles rajz, Monet virágcsokra helyett. Persze tipikusan őszi dekortárgyakat is választhatunk, én viszont jobban kedvelem a kevésbé harsány megoldásokat, ezért a tökös dekoráció ebben a kerámia tárolóban egyelőre ki is merül az otthonunkban.
A szezonális növények viszont szerves részét képezik számomra a mindenkori dekorációnak, hiszen segítségükkel könnyedén behívhatom az aktuális évszakot a négy fal közé. Most a vágott virágok helyett tartósabb megoldást kerestem, mint a cserepes hanga vagy ez a szárított eukaliptuszcsokor, melyek a karácsonyi időszak kezdetéig őszi hangulatot csempésznek majd a lakásba.
Ötletek az őszi dekorációhoz:

Arany képkeret – Ikea/Silverhöjden; Őszi poszter – Posterstore; Tökhímzéses asztalkendők – H&M Home; Konyharuha szett – H&M Home; Arany gyertyatartók – H&M Home; Gyertyaoltó – Ikea; Bézs, tökös tároló – Sinsay; Barna és narancssárga, bársony párnahuzat – H&M Home; Mustársárga, zsenília párnahuzat – Zara Home; Mustársárga takaró – Zara Home; Sötétbézs gyertyák – H&M Home; Váza – Jysk; Szürke tömbgyertya – Pepco; Eukaliptusz csokor – NatureHome; Lila kaspó – Ikea; Arany gyertyatartó – Zara Home; Illatgyertya üvegben – H&M Home; Fekete, tökös tároló – H&M Home; Barna képkeret – H&M Home; Őszi poszter – Posterstore