SZÍNEK A LAKÁSBAN: ZÖLD

Vannak színek, melyek közelebb állnak hozzám és vannak, amik kevésbé. Egy korábbi posztban már írtam a színek pszichológiájáról, ránk gyakorolt hatásukról, hogy milyen érzéseket keltenek vagy kelthetnek bennünk. Mivel döntéseink nagy részét az érzelmeink vezérlik, nem kérdés, hogy az otthonunk alakításában is hatalmas szerepet játszanak a színek és hozzájuk kötődő érzéseink.

A zöld szín, ami a harmónia, a növekedés és a remény szimbóluma, számomra pedig a tavasz és az újjászületés megfelelője, mindig ott szerepelt a kedvenceim között. Mivel az otthon és a nyugalom fogalma számomra elválaszthatatlanok egymástól, tudtam, hogy szeretném a zöld színt viszont látni a közvetlen környezetemben. Ugyanakkor nem az volt a célom, hogy túl sok inger érjen egy adott szobában, ezért semleges alapszínekkel párosítottam a zöldet, kiegészítésként, ami így kiemelkedik, de nem uralkodik túlzottan a szobákban.

Amikor a lakásban használni kívánt színeken gondolkodunk, a falak, a burkolatok, a bútorok és kiegészítők, tehát minden számít. Nálunk a falak fehér színűek, amihez a zöld egy friss és klasszikus párosítás, de más neutrális színekkel is jól kombinálható.

Mivel a zöld másodlagos szín, tehát két alapszín (a kék és a sárga) keveréke, választhatjuk a hideg és a meleg árnyalatát, attól függően, hogy melyik szín dominál benne a kettő közül. Így rögtön nagyobb a mozgásterünk, ha szeretnénk zöldet a szobában, de félünk, hogy nem illene a meglévő színekhez vagy a szoba hangulatához. Az ágykeretünk mély fenyőzöld színe, ez a sötétebb, hűvösebb, de telt árnyalat nem véletlenül szerepel a hálószobában, ahol az esti órákban vagyunk. A nappaliban például nem használnám ezt a zöldet, ami egy kicsit nyomott, komor hangulatot adna az egyébként fényesebb szobának. Viszont az olívazöld fotelek, a melegebb árnyalatukkal kellemesebb, kedvesebb hatásúak, kevésbé alkotnak kontrasztot a fehér falakkal, a világos szőnyeggel és kanapéval. Ez persze nem szabály, én is utólag eszméltem rá, hogy miért tetszik, mennyiben más a hatása az egyik, illetve másik zöld árnyalatnak a különböző funkciójú szobákban.

Az árnyalatokon kívül a kiválasztott szín mértéke is meghatározó az adott helyiségben. Ha a nappaliban csak a fotelek maradnának zöldek, viszont a szobában máshol nem látnám ezt a színt, az diszharmonikus képet eredményezne. Azon kívül, hogy nagyon szeretem a zöldet, ezért biztos voltam az alkalmazásában, tudtam, hogy valamilyen mértékben szerepel majd a szobákban a növények, vagy akár az ablakon kinézve a fák lombkoronái miatt. Így már adott volt a harmónia, amire ráerősítettem a díszpárnákkal, néhány dekortárggyal, de a falon lévő képek is tartalmaznak zöldet. Ez még nem sok, de arra pont elég, hogy körülnézve megnyugtató érzést keltsen bennem az egyik kedvenc színem látványa.

További ötletek a pinterest oldalamról:

Ajánlott cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük