Azt hiszem, nem az egyetlen vagyok, akit januárban elragad a rendrakás, rendszerezés iránti vágy. Az ünnepi időszak lezárult, az időjárás miatt viszont több időt töltünk otthon, ami egy rendezett helyen mégiscsak kényelmesebb. Itt az alkalom, hogy megtaláljuk mindennek a helyét, és tiszta lappal indítsuk az új évet.
Számomra nem kérdés, hogy szeretem a rendet magam körül. Egyszerűen kiegyensúlyozottabbnak érzem magam egy tiszta és rendezett környezetben, aminek az egyik feltétele, hogy mindennek legyen meg a helye. Ezt nem mondanám szabálynak, inkább egy szokás, ami rutinszerűvé válik, megkönnyítve a mindennapokat. Mivel tudom, hogy mit hol keressek, ezért nem megy el arra az időm, hogy feltúrom a szekrényt indulás előtt, vajon hol lehet például a mobiltöltő vagy a kedvenc sálam, közben pedig már el is késtem. A figyelmemet és az időmet másra fordíthatom, nem beszélve arról, hogy így az időszakos rendrakás sem egy fárasztó folyamat, amit az ember hónapokig halogat. Inkább az aktuális rendszer átgondolása, frissítése a jelenlegi élethelyzetünkhöz – mire van (tényleg) szükségünk, jó itt/így tárolni, esetleg praktikusabb máshol.
Ma már számtalan tárolási tipp és lehetőség elérhető, ezért érdemes ezen a téren is előre tervezni, mielőtt belevágunk a nagy rendrakásba. Nem is ajánlanám, hogy kövessük vakon ezeket a szabályokat, hiszen végül úgyis az válik be, ami számunkra a legkényelmesebb, igazodva a mindennapi szokásainkhoz. Inspirációt persze lehet, sőt érdemes is gyűjteni, ami remélhetőleg lelkesít majd, hogy rendet tegyünk és fenn is tartsuk azt.
Én például szeretem, ha valami esztétikus, tetszik a szememnek, egyben praktikus, ezért a tárolók közül is olyat választok, ami mindkét szempontnak megfelel. A vitrines szekrényben vagy komódon lévő tárolók így dekorációként is használhatók, amik ízlésesen elrejtik a kisebb tárgyakat. Ezek esetében általában a természetes anyagokra szavazok, ilyenek a különböző fonott tárolók, fadobozok, esetleg márvány vagy kerámia tárolók, melyek otthonosabb hatásúak. A szekrények belsejébe pedig jöhetnek a kevésbé esztétikus műanyag tárolók, amiket a lakás bármilyen helyiségében, sokoldalúan használhatunk. Ha lehetőségünk van rá, ott tároljuk az adott tárgyat, ahol a leggyakrabban használjuk, így nagyobb eséllyel kerül vissza a helyére.
A nem szezonális dolgokat – különböző dekorációk, ruhák, ritkábban használt tárgyak – viszont szeretem eltenni a szekrények felső vagy kevésbé használt részébe, ezért valóban az marad a szemem és a kezem ügyében, amire éppen szükségem van. Ha félünk, hogy elfelejtjük, mit mibe tettünk, a feliratokon kívül az átlátszó tároló is jó megoldás lehet.
Ha csoportosítottuk a dolgokat, eldöntöttük, mit hol szeretnénk tárolni, és ehhez meg is találtuk az ideális megoldást az már fél siker. Már csak meg kell őriznünk a rendet, ami persze folyamatos feladat. Viszont ha mindennek megvan a helye, és a nap végén vissza is kerül oda, azzal nem csak kívül teremtünk rendet, de belül is érezni fogjuk.
A kedvenc rendszerezőim, lelőhelyekkel:
Műanyag tároló tetővel – Ikea Kuggis; Fém dobozok – Ikea Plogfara; Fonott kosár tetővel – Zara Home; Üveg tárolók arany kerettel – Jysk; Fonott kosár – Ikea Mjölkkanna; Üveg ékszerdoboz – H&M Home; Fehér papírdoboz – Ikea Tjena; Márvány tároló – H&M Home; Bézs doboz tetővel – Ikea Kvarnvik; Üveg doboz – Zara Home; Filc tárolók – Ikea Komplement; Fonott tároló – H&M Home