GYÖNGYÉKSZEREK

Az utóbbi években a gyöngyékszerek – különösen a fülbevalók – a mindennapi öltözékem részévé váltak. Ez nem meglepő, hiszen bármilyen szettet elegánssá tudnak tenni anélkül, hogy viselőjük soknak, figyelemfelhívónak érezné. Talán ebben rejlik a varázsuk is: selymes fényük és általában gömbölyű, íves alakjuk finomságot, nőiességet ad megjelenésünkhöz. A különböző méretű, alakú és színű gyöngyök közül pedig mindenki megtalálja a számára megfelelőt. Akik kedvelik az időtlen, természetes és nőies stílust, biztosan nem csalódnak a gyöngyékszerekben.

A jelenlegi kollekciómban valódi és mesterséges gyöngyékszerek egyaránt megtalálhatók, főként fülbevalók, mivel ezeket tudom az év során legtöbbet viselni, variálni. Természetes, valódi, tenyésztett, sokféle jelzővel szokták kategorizálni a gyöngyöket, ezért íme egy kis segítség, hogy tudjuk, mit keresünk, amikor gyöngyékszert választunk. A gyöngyöket általában három típusba sorolják: természetes, tenyésztett és mesterséges. A természetes a legritkább, ezért elég borsos árú, mely különböző tengeri vagy folyami puhatestűekben képződik, míg a tenyésztett, ahogy a szó is jelzi, emberi beavatkozás segítségével születik, ám ezek is valódi gyöngyök. A tenyésztett gyöngyöknek több fajtája is elérhető, ezért találkozhatunk például édesvízi vagy tengeri gyöngyökkel. A harmadik kategória a mesterséges gyöngyök, melyek üvegből vagy műanyagból készülnek, a valódi (természetes és tenyésztett) gyöngyök elérhetőbb másolataként.

Színük a fehértől a feketéig többféle lehet, ám a fehér, törtfehér a leggyakoribb. Ha a gyöngyre gondolunk, biztosan legtöbbünknek a klasszikus, fehér, gömbölyű forma jut eszébe, ami árnyalattól függően világos és sötét bőrszínnel egyaránt jól mutat. Ugyanígy világos, például fehér, rózsaszín, világosszürke vagy sötét, mondjuk tengerészkék, smaragdzöld vagy fekete ruhadarabokkal is jól kombinálható. Annak nem néztem utána, hogy etikett szempontjából milyen alkalomhoz, napszakhoz ajánlott ékszer, de úgy gondolom, a megfelelő formája egy hétköznapi és egy alkalmi szetthez is bátran viselhető. Én a menyasszonyi ruhámhoz is gyöngyékszert választottam, mint klasszikus kiegészítő. : )

A hagyományos, gömb formán kívül választhatunk csepp alakút vagy laposabb, gomb alakút, esetleg szabálytalanabb formájú gyöngyöket a hangulatunktól, ízlésünktől, outfittől függően. Hordhatjuk önmagában vagy kövekkel, például cirkónia, gyémánt és társaik.

Ha pedig tudni szeretnénk, hogy valódi vagy mesterséges gyöngyről van szó, azt tapintással állapíthatjuk meg leginkább. A valódi gyöngy tapintásra hideg, és fokozatosan melegszik fel a testhőmérsékletünk hatására, a mesterséges gyöngy ezzel szemben első tapintásra is szobahőmérsékletű. Ezen kívül a súlyuk is árulkodó, mivel a valódi gyöngynek súlya van, míg a mesterséges könnyű. Ezt persze nehezebb megállapítani például egy apró fülbevaló esetében, ezért a hőmérsékletük mutatja biztosabban a különbséget.

Első gyöngyékszernek vagy kísérletezésképp én mesterségeset választanék, mivel abszolút megfizethetők, viszont lehet igényes darabokat találni. Később pedig bővíthetjük a kollekciót értékállóbb, valódi gyöngyökkel, melyek sok éven vagy évtizeden át klasszikus ruhatárunk kedvelt kiegészítői lesznek.

Ajánlott cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük