Személyre szabott dekor – A galériafal

Amikor elhatároztuk, hogy otthonosabbá varázsoljuk a nappalit, lehetőségem nyílt egy galériafal megalkotására. Tetszett az ötlet, hogy egy tucat – lehet persze több vagy kevesebb – látszólag véletlenszerűen a falra helyezett képpel új hangulatot adhatunk a szobának, miközben megmutathatjuk ízlésünket, személyiségünket. Ahhoz, hogy ez első nekifutásra jól sikerüljön, érdemes néhány dolgot megfontolnunk. Jöjjenek a tippek és tanácsok, amiket a galériafal tervezésénél figyelembe vettem.

Helyszín

Szinte bármelyik helyiség, legyen hálószoba, dolgozósarok, étkező vagy akár a folyosó is ideális helyszíne lehet otthoni galériánknak. Nálunk a nappaliban elhelyezett tároló feletti üres falfelület kívánta egy galériafal jótékony hatását, ami által érdekesebbé, sőt tágasabbá vált a szoba. Tekintetünk így már nem csak az alacsony bútorokra fókuszál, hanem a szemmagasságban elhelyezett képekre. A belmagasság és a bútor szélessége meghatározta, mi az a terület, ahová a képek kerülhetnek. A következő lépés a képek kiválasztása volt.

Azonos téma, stílus vagy színvilág

Több helyen is láttam már előre elkészített képcsomagokat, amivel csak annyi a dolgunk, hogy a megfelelő helyre, nekünk tetsző elrendezésben feltesszük a képeket. Ez nem rossz opció, de ha személyesebb hatásra vágyunk, érdemes magunknak kiválogatni, mit mivel párosítva látnánk a galériafalon. Fontos, hogy a képek harmóniában legyenek egymással illetve a szobával – stílus, hangulat és a színek tekintetében, (beleértve a képkereteket is).

Tipp: Nem szükséges csak képeket használnunk. Egy tükör, falióra vagy egyéb tárgy érdekesebbé teheti az összeállítást.

Tervezés

Mielőtt feltettük a falra a képeket, előbb a padlón majd a falon is (csomagolópapír segítségével) modelleztem, milyen elrendezés tetszik, hová kerüljenek pontosan a galériafal elemei. Ebben segített, hogy meghatároztam egy fókuszpontot (ez általában egy nagyobb méretű kép), ami köré elhelyeztem a többi elemet, így szimmetrikusabbá vált a végeredmény. Érdemes álló és fektetett képeket egyaránt használni, a horizontális és vertikális irányok ugyanis érdekesebbé teszik az elrendezést.

Távolság

Ha túl közel tesszük egymáshoz a képeket, mondjuk 1 centiméter távolságot hagyva, az zsúfolt hatást kelt, ha viszont túl messze, akkor megbomlik az egység. Én nagyjából 4 cm-t hagytam az egyes képek között. Továbbá ügyeltem arra, hogy ne legyen túl alacsonyan, se túl magasan az elrendezés.

Albérlet-barát megoldás

A legjobb az egészben, hogy egyetlen szöget sem ütöttünk a falba, ami abszolút albérlet-baráttá teszi a galériafalat! Szögek helyett az IKEA ragasztós képakasztóit használtuk, így költözéskor vagy ha változtatni szeretnénk az elrendezésen, nem jelent plusz munkát a lyukak eltüntetése. Úgyhogy elő a képekkel!

További ötletek, inspiráció:

Ajánlott cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük